Δευτέρα, 28 Ιανουαρίου 2013

Με υπογραφή Anthony οι Knicks

Κώστας Κουκούσης

Το έμμεσο τρίποντο που πέτυχε 12.5 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του αγώνα αλλά και οι συνολικά 42 πόντοι που είχε ο Carmelo Anthony επέτρεψαν στους Knicks να κάμψουν την αντίσταση των Hawks και να επικρατήσουν 106-104.

Κι όμως αρχικά τα “γεράκια” όσο περίεργο και αν ακούγεται μετά από μια τέτοια εμφάνιση είχαν καταφέρει να τον περιορίσουν. Μέχρι και τρία λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου ο forward των Knicks δεν τους είχε κάνει την παραμικρή ζημιά όμως τρία συνεχόμενα τρίποντα (τελείωσε τον αγώνα με 9/12) αρκούσαν για να πάρει μπροστά.

Μέχρι τότε ο Raymond Felton (12 πόντοι, 10 ασίστ) ήταν αυτός που είχε βοηθήσει τη Νέα Υόρκη να είναι κοντά στο σκορ, καθώς η Atlanta με τον Jeff Teague (27 πόντοι) να σκοράρει 18 πόντους στο πρώτο μέρος έδειχνε να έχει το πάνω χέρι. Η πολύ καλή παρουσία του DeShawn Stevenson (15 πόντοι, 4/6 τρίποντα) αντιστάθμισε το ξέσπασμα του Melo και έτσι οι δυο ομάδες πήγαν ισόπαλες 52-52 στα αποδυτήρια όμως στη συνέχεια οι Hawks δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα για να τον σταματήσουν.

Ο Anthony άρχισε να πυροβολεί ασταμάτητα πίσω από τη γραμμή του τριπόντου σκοράροντας 26 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και έτσι οι Knicks ήταν αυτοί που είχαν πλέον τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι. Έτσι παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Josh Smith (20 πόντοι) η Atlanta στο τρίτο δωδεκάλεπτο βρέθηκε στο -8 (82-74) αλλά στην τέταρτη περίοδο κατάφερε να επιστρέψει.

Την καταλληλότερη στιγμή τόσο ο Al Horford (16 πόντοι) όσο και ο Kyle Korver (13 πόντοι, 7 ριμπάουντ) έκαναν αισθητή την παρουσία τους στην επίθεση και έτσι τα “γεράκια” περίπου τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα ισοφάρισαν 96-96. Ο Amar’e Stoudemire (18 πόντοι, 8 ριμπάουντ) με τον J.R. Smith (18 πόντοι) έδωσαν στους Knicks τις επιθετικές λύσεις που χρειάζονταν όμως οι Hawks ήταν αποφασισμένοι να κερδίσουν και ύστερα από ένα καλάθι του Korver προηγήθηκαν 102-101. Ο Horford τους έβαλε ξανά μπροστά 104-103 και μετά από συνεχόμενες χαμένες επιθέσεις και από τις δυο πλευρές ήταν η σειρά του Carmelo Anthony να μιλήσει.

Μπορεί στην προηγούμενη φάση να είχε αστοχήσει όμως αυτή τη φορά όχι μόνο κατάφερε να σκοράρει αλλά να πάρει και φάουλ. Η εύστοχη βολή του 12.5 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη έκανε το σκορ 106-104 υπέρ της ομάδας του η οποία αφού ο Smith αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή πήρε τη νίκη που είχε τη δική του υπογραφή.

Ξεκούραση για τον Kidd

Ο Jason Kidd ξεκίνησε στη βασική πεντάδα των Knicks όμως έμεινε μόλις πέντε λεπτά στο παρκέ και δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Οι ενοχλήσεις που έχει στη μέση σύμφωνα με τον Mike Woodson είναι σημάδια κούρασης, αφού όπως είπε τον έχει ταλαιπωρήσει πολύ από το ξεκίνημα της σεζόν και δεν τον χρησιμοποίησε καθόλου για να τον ξεκουράσει κάτι που προανήγγειλε πως θα κάνει και στα επόμενα παιχνίδια.