Κυριακή, 3 Φεβρουαρίου 2013

Triple double o Harden, σοκ με Kidd-Gilchrist

Λεωνίδας Πιστιόλης

Ο Harden έκανε το πρώτο triple double της καριέρας του στη (πιο δύσκολη απ' ότι φαίνεται) νίκη των Rockets επί των Bobcats με 109-95... Χτύπησε άσχημα ο Kidd-Gilchrist, που έχασε τις αισθήσεις του!

Η Ιστορία υποδεικνύει ότι το Houston δεν έχει ποτέ προβλήματα απέναντι στη Charlotte. Αυτό αφήνει να διαφανεί και το 109-95 στο Toyota Center, μόνο που στην προκειμένη περίπτωση το...

τελικό σκορ δεν "λέει" όλη την αλήθεια. Ποια είναι αυτή; Οι Rockets νίκησαν τη Charlotte για 5ο συνεχόμενο ματς συνολικά, για 13η φορά στις τελευταίες 14 αναμετρήσεις τους και για 8η στη σειρά στο γήπεδό τους, όχι όμως και τόσο εύκολα όσο φαίνεται...

Για να φτάσουν στη νίκη οι Rockets χρειάστηκε ο James Harden να σημειώσει το πρώτο του triple double (21 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 11 ασίστ) και οι Chandler Parsons, Patrick Patterson να προσθέσουν από 24 πόντους έκαστος. Πρωτίστως, όμως, χρειάστηκε να κάνουν ένα επιμέρους 28-9 στα τελευταία 9 λεπτά, με τον Patterson να βάζει 14 από τους 24 πόντους του (με 10/12 δίποντα) στην τέταρτη περίοδο και τον Harden να ρίχνει τους... τίτλους τέλους με το γκολ φάουλ που έκανε το σκορ 105-95 στο 1'10''.

Τρόμαξαν με Kidd-Gilchrist

Το γεγονός της βραδιάς, πάντως, ήταν δυσάρεστο και "πάγωσε" για πολλή ώρα το Toyota Center. Ο λόγος για τον επικίνδυνο τραυματισμό του Michael Kidd-Gilchrist στον αυχένα. Ο rookie της Charlotte χτύπησε 10'37'' πριν από τη λήξη, στην κατάληξη ενός αιφνιδιασμού των Rockets, όταν ο συμπαίκτης του Jeff Taylor τον χτύπησε άθελά του με το γόνατο στον αυχένα, ενώ βρισκόταν στον αέρα. Ο rookie των Bobcats έμεινε αναίσθητος στο παρκέ για τουλάχιστον πέντε λεπτά (με το κοινό να μην βγάζει.. κιχ) και εν τέλει αποχώρησε με φορείο από το γήπεδο για το κοντινότερο νοσοκομείο.

Ολα αυτά συνέβησαν σε ένα βράδυ που έμοιαζε εύκολο όταν οι "ρουκέτες" προηγήθηκαν 19-7 στο 5', έχοντας ήδη 11 πόντους στον αιφνιδιασμό (τελείωσαν το ματς με 28!). Ο Parsons πέτυχε τους 13 από τους 24 πόντους τους στην πρώτη περίοδο, αλλά όσες φορές κι αν ξέφυγαν οι Rockets (44-32 στο 16' με σερί 10-0 και 70-55 στο 28'), οι "γάτες" αποδεικνύονταν επτάψυχες. Μάλιστα, στο 37' προηγήθηκαν για πρώτη φορά 79-80 και στο 39' ο Ben Gordon έκανε το σκορ 81-86 με δύο απανωτά τρίποντα.

Το φινάλε, πάντως, είχε τελείως διαφορετική κατάληξη, αφού το Houston "έσφιξε" την άμυνά του και υποχρέωσε τη Charlotte στην 7η σερί ήττα της επί δυτικού εδάφους, αν και είδε τον Carlos Delfino να αποχωρεί τραυματίας (στον δεξιό αγκώνα) στο δεύτερο δωδεκάλεπτο. Εξαιρετική εμφάνιση για τους Rockets έκανε και ο Omer Asik (19 πόντοι, 15 ριμπάουντ), ενώ από τη Charlotte ξεχώρισαν οι Kemba Walker (24 πόντοι, 4 κλεψίματα), Ramon Sessions (20 πόντοι, 6 ασίστ).

"Πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο σε αγώνα"

Ο τραυματισμός του Kidd-Gilchrist ήταν φυσικά το επίκεντρο των δηλώσεων μετά τη λήξη του ματς... "Είναι η πρώτη φορά που βλέπω κάτι τέτοιο να συμβαίνει σε αγώνα. Προσεύχομαι για αυτόν, είναι στενόχωρη στιγμή αλλά έπρεπε να προσπαθήσουμε να βρούμε το ρυθμό μας" δήλωσε ο James Harden, ενώ για το πρώτο του triple double σχολίασε ότι "σημαίνει πολλά για μένα, είναι το πρώτο μου".

Οσον αφορά την κατάσταση του Kidd-Gilchrist, ο Mike Dunlap αποκάλυψε ότι στα αποδυτήρια ο 20χρονος φόργουορντ ανέκτησε την επαφή με το περιβάλλον και κουνούσε τα άκρα του.